Android Wear je operačný systém Google a predstavuje hlavného konkurenta pre watchOS poháňajúci Apple Watch. Na trhu je od roku 2014 a nasledujúci rok dostane veľkú aktualizáciu v podobe Android Wear 2.0, ktorý prenesie niekoľko zlepšení.

V skratke

Čo to je? Google platforma pre smarthodinky

Kedy vyjde? Preview č.4 je dostupný už teraz a oficiálne vydanie sa posunulo na rok 2017.

Koľko to bude stáť? Absolútne nič.

Android Wear – rozhranie a funkcie

Android Wear síce zdieľa meno so svojim náprotivkom na smartfónoch, avšak rozhranie má odlišné, keďže je určený na oveľa menšie zariadenie pre hands-free dizajn.

Je aj oveľa viac unifikovaný ako Android na smartfóne alebo tablete, ktorý si jednotlivé firmy čiastočne upravujú podľa seba v rámci odlišovania. Android Wear však negarantuje také možnosti a všetky smarthodinky, ktoré tento firmware poháňa majú rovnaké užívateľské rozhranie.

Android Wear umožňuje prístup k niektorým najužitočnejším funkciám smartfónu. Primárne funguje ako spoločník pre zobrazovanie notifikácii zo smartfónu, vďaka čomu sa nemusíte hrabať vo vrecku, pokiaľ chcete vedieť čo vám vaša priateľka odpísala.

Ciferník smarthodiniek predstavuje domovské menu. Potiahnutím hore a dole cez kartové menu sa zobrazí počasie, kalendár a ďalšie vami zvolené relevantné funkcie. Potiahnutím prstu napravo sa zrušia notifikácie a potiahnutím vľavo sa odhalia rôzne možnosti pre každú aplikáciu, ktorú používate, ako je napr. zistenie počasia na niekoľko dní dopredu alebo schopnosť odpovedať hlasovou správou.

Väčšina týchto notifikácii je presne to isté, čo máte na svojom smartfóne. Jednotlivé notifikácie sa však dajú aj pekne personalizovať. Pokiaľ napr. vycestujete do iného mesta, automaticky sa vám ukáže predpoveď počasia.

Podobne Android Wear zistí, na základe vášho googlenia zistí, aký je váš obľúbený futbalový tím a zobrazí skóre v reálnom čase. To isté robí v prípade zadania destinácie, kedy funguje ako GPS. Android Wear sa skrátka snaží byť váš príjemný spoločník počas bežného dňa.

Android Wear – rozpoznávanie hlasu

Zatiaľ čo potiahnutím prstom a iné gestá predstavujú najčastejšiu interakciu s Android Wear, môžete ich takisto použiť aj ako hlasové povely. Všetky Android Wear smarthodinky reagujú na jednoduchý hlasový povel “Okay, Google.” Pre fungovanie budete musieť najprv svojim smarthodinkám zadať pár povelov, aby sa naučili rozpoznávať váš hlas.

Odomknutie Android Wear smarthodiniek si vyžaduje švihnutie zápästím, dotknutie dotykovej obrazovky alebo v niektorých prípadoch stlačenie power tlačidla.

“Okay, Google” je najľahšia forma ako požiadať smarthodinky pre prehľadávanie webu, zapnutie hudby, zobrazenie denných krokov, srdečného tepu, vytvorenie novej pripomienky, navigácie na zvolené miesto alebo nastavenie časovača či alarmu. Všeobecne aj robí dobrú prácu pri posielaní textových správ alebo emailov.

Android Wear – aplikácie, kompatibilita a phone-free používanie

Pokiaľ si vyberáte Android Wear kvôli aplikáciam, budete tu mať dostatok aplikácii na výber a ich zoznam neustále rastie. Stačí sa pozrieť na Google Store. Android Wear je kompatibilný so smartfónmi, ktoré majú Android 4.3 a vyššie. Má dokonca i obmedzenú iOS kompatibilitu s iOS 8.2 a vyššie.

V súčasnosti má však kompatibilitu s iOS iba ASUS ZenWatch 2, Huawei Watch, Fossil Q Founder, LG Watch Urbane, Moto 360 (2015), Moto 360 pre ženy, Moto 360 Sport a Tag Heuer Connected. Funkcionalita je však limitovaná, kedy nie je umožnená interakcia s notifikáciami.

Zabudované GPS v niektorých smarthodinkách umožňuje nechať smartfón doma. Podpora Wi-Fi je takisto pekná, avšak bez smartfónu pri sebe je veľmi limitovaná.

Android Wear 2.0 sa má zamerať práve na toto a umožniť smarthodinkám pracovať úplne bez smartfónu a pokiaľ bude mať zariadenie celulárne pripojenie, budú sa môcť uskutočniť i hovory.

Android Wear – smarthodinky

Keďže je Android Wear dostupný pre výrobcov zadarmo, existuje veľa typov smarthodiniek. Displeje môžu byť štvorcové alebo okrúhle a dizajn smarthodiniek sa líši od fitness po smart a klasické.

Na popredí sú smarthodinky ako Moto 360 z roku 2015 s jedným z najlepších dizajnov a prémiovým kovovým dizajnom, ďalej nasleduje ASUS Zen Watch2, ktoré poskytujú excelentnú hodnotu a sú tu i Sony SmartWatch 3, ktoré zaujmú so svojim zabudovaným GPS.

Android Wear – aplikácie

Android Wear sa od svojho vzniku poriadne rozrástol a má tisícky aplikácii. Tie pokrývajú rôzne kategórie a zahŕňajú tie, ktoré sú obľúbené na smartfónoch ako Spotify, Citymapper, Duolingo, Tinder, Uber alebo Evernote. Takisto tu nájdete aplikácie od samotného Google ako Play Music, Hangouts, Google Mapy a Google Prekladač..

Klasicky, predstavujú zjednodušenú verziu svojho náprotivku zo smartfónov. Sú takisto prepojené. Spotify napr. umožňuje preskočenie a pauzu pesničiek, ktoré sa hrajú na smartfóne, Google Mapy umožňujú navigáciu a Tinder je v podstate to isté, ako na smartfóne. Je tu takisto možnosť pokračovať v aplikácii tam, kde ste skončili na smartfóne.

Výber je skutočne veľký. Hoci sú aplikácie zvyčajne svojimi funkciami obmedzené a sú oveľa menšie ako smartfón verzie, nemali by ste zaplniť celý 4 GB úložiskový priestor. Ten vám pravdepodobne zaplní hudba.

Android Wear – fitness

Jedna z kľúčových kategórii na Android Wear je fitness, čo neprekvapuje, keďže smarthodinky sú v konkurencii s športtestermi a športovými hodinkami. Pokiaľ sa zaujímate predovšetkým o fitness funkcie, smarthodinky nie sú tá správna voľba. Vo väčšine prípadov sú totižto buď predražené, alebo neposkytujú toľko funkcií ako konkurencia. Také Sony SmartWatch 3 sú však vďaka svojmu zabudovanému GPS pekným pokusom. Niektoré smarthodinky majú takisto zabudovaný i monitor tepu.

Výber z aplikácii a služieb pre fitness nadšencov zanecháva menej smart zariadenia za sebou. Je tu Google Fit, ktorý funguje ako krokomer a prepája ostatné aplikácie pre ukladanie údajov o zdraví a cvičení.

Čo sa týka iných aplikácii, nájdete tu Endomondo, Strava a Runtastic Pro. Tieto síce neponúkajú úplne funkcie ako ich smartfón verzia, dokážu však merať vaše aktivity a v niektorých prípadoch dokonca i bez nutnosti pripojenia smartfónu.

Android Wear 2.0 sa bude viac sústrediť na fitness, čím umožní aplikáciam posunúť informácie s použitím Google Fit. To znamená, že môžete merať kalórie, ktoré spálite pri jednom s cvičení s jednou aplikáciou a pri druhom cvičení s druhou aplikáciou. Je tu aj automatické sledovanie, ktoré by teoreticky malo napovedať smarthodinkám, akú aktivitu vykonávate, či už je to chôdza, beh alebo bicyklovanie a na základe toho vám odporúči konkrétnu aplikáciu.

Android Wear – ciferníky

Hlavná oblasť vizuálneho upravovania na Android Wear je ciferník. Výber prichádza s každými smarthodinkami, no výlet do Google Play umožní nájsť a vybrať si oveľa viac.

Výber zahŕňa digitálne i analógové ciferníky, ciferníky so značkami, umelecké ciferníky a podobne. Výber je dostupný pre okrúhle i štvorcové ciferníky.

Ciferníky sa majú s vydaním Android Wear 2.0 stať oveľa užitočnejšie, kedy budú môcť umožniť pridať ďalšie informácie ako je výdrž batérie, krokomer, kalendár alebo poznámky z to-do zoznamu.

Android Wear 2.0 – dátum vydania a kompatibilita

Na rozdiel od smartfónov by mala vúčšina smarthodiniek prejsť na novší firmware. Nie však všetky, je potvrdené, že LG G Watch a Moto 360 (2014) nezískajú Android Wear 2.0. Dátum vydania nie je známy, očakáva sa však Q1 roku 2017.

Android Wear 2.0 – ďalšie funkcie

Ďalšie zlepšenia zahŕňajú smart odpovede a aktualizované rozoznávanie ručného písania. Smart odpovede sú generovaná Google Asistentom, ktorý zhodnotí váš hlas a dáva vám na výber ponuku z odpovedí.

Takisto by mali pribudnúť ďalšie možnosti ovládania gestami. Či to budú môcť využiť ďalšie aplikácie isté zatiaľ nie je.

13

Android Wear 2.0 zo sebou prinesie priamu cloud podporu cez Bluetooth, Wi-Fi alebo celulárne dáta, vďaka čomu budú smarthodinky kompletne nezávislé od smartfónov a budú môcť uskutočňovať i hovory.

Meranie fitness aktivít sa má taktiež zlepšiť, kedy aplikácie medzi sebou budú môcť komunikovať a vybudovať celkový obraz o vašich aktivitách.

zdroj: techradar.com, zdroj fotografií: techradar.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *