Kontrolovať veci pomocou rúk už nie je iba doménou Dartha Vadera. Pomaly ale isto sa fantázie z filmového plátna dostávajú do našich reálnych životov. V dnešnej dobe sa stretneme s viacerými vychytávkami zo sci-fi série Star Trek, no tentokrát vedci priniesli do reality niečo z ďalekej budúcnosti a z veľmi vzdialenej galaxie. Jedná sa o Silu, pomocou ktorej dokázali hlavný hrdinovia ovládať predmety. S najnovšou časťou Hviezdnych vojen sa opäť oživili odvážne predstavy vedcov.

Taiwanskí vedci z inštitútu PVD+ vytvorili technológiu, ktorú pokojne môžeme nazvať „Silou z Hviezdnych vojen“. Vytvorili algoritmus pre Apple Watch, pomocou ktorého môžete kontrolovať drony a manipulovať so svetlom pomocou pohybu ruky. Tento algoritmus nazvali Dong.

Po osemnástich mesiacoch výskumu a vytváraní aplikácie tím z PVD+ verejne ukázal ako pomocou jednoduchej gestikulácie môžete kontrolovať lietanie drona. V ich prípade sa jedná o dron – Parrot AR Drone 3.0. Okrem neho potrebovali aj Apple Watch s nainštalovaným algoritmom Dong, pomocou ktorého zaznamenávali pohyb ruky a korešpondujúce signály vysielali do drona. Za výskumom stojí Mark Ven, zakladateľ spoločnosti PVD+. Takto sa podarilo veľmi dobre rozšíriť funkcie Apple Watch.

„Predtým sme na lietanie s dronmi potrebovali komplikované ovládače, no teraz nám na to bude stačiť iba nositeľná technológia na zápästí. Pomocou ľudského správania a gestikulácie môžeme priamo komunikovať s dronom a takýmto spôsobom mu zadávať pokyny pre lietanie“ povedal Ven. Pozrite si Silu Apple Watch v akcii na videu pod článkom…

„Taktiež môžeme kontrolovať loptu iba s pomocou funkcie Apple Watch,“ tvrdí Ven. Tou loptou myslí dron Sphere 2.0, ktorý sa podobá na BB-8 droida z posledných „Hviezdnych vojen – Sila sa prebúdza“. Možnosť kontrolovať drony len pomocou ruky určite pobaví viac ako ovládanie prostredníctvom komplikovaného ovládača.

Algoritmus nie je limitovaný len pre funkcie Apple Watch, ale bude dostupný aj pre iné nositeľné zariadenia a ostatné drony. Týmto sa otvoria viaceré možnosti ich použitia a zábavy. „Dron reagoval na pokyny veľmi rýchlo, výzvou však naďalej zostáva prostredie – prúdenie vzduchu komplikuje kontrolu. Ak ignorujeme vonkajšie faktory, kontrola drona je výborná“ pochválil sa Ven.

Okrem ovládania drona sa tento tím zaoberá aplikovaním podobného algoritmu na kontrolu svetla – nejedná sa len o jeho zapnutie a vypnutie, ale aj o zmenu farby. „Keď dvakrát zatlieskate, svetlá sa zapnú. Keď do vzduchu napíšem písmeno „R“, zapne sa červené svetlo (anglicky – Red light) a ak napíšem písmeno Y zapne sa žlté svetlo (anglicky – Yellow light).“ povedal Ven.

Vývoju ovládania pre drony sa už niekoľko rokov venujú rôzne tímy po celom svete. Jedným z nich je aj Thalmic Lab Myo, ktorý sa snaží o využitie elektrickej aktivity svalov namiesto fyzického pohybu. Nielen vedci sa snažia posunúť hranice ovládania dronov.

zdroj: reuters.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *