Dosť bolo napichovania prsta. Cukrovka je jednou z najrýchlejšie sa rozmáhajúcich chorôb na svete a nové nositeľné zariadenia chcú monitorovanie tejto choroby uľahčiť.

Kórejskí vedci vynašli náplasť, ktorá po umiestnení na predlaktie pomocou vášho potu určí, aká je hladina cukru v krvi. Ak si chcú cukrovkári dnes zistiť úroveň cukru, musia si napichovať každý deň svoj prst. Toto by sa malo čoskoro zmeniť. Táto náplasť je tiež schopná dodať potrebné lieky cez kožu pomocou mikroihiel. Takto už nebude nutné plánovať užívanie liekov, náplasť to spraví sama na základe výsledkov vašich meraní.

Hyunjae Lee, autor štúdie z National University v Soule, povedal: „Diabetici sa zdráhajú monitorovania a zisťovania ich hladiny cukru v krvi najmä kvôli bolestivému procesu získavania takýchto údajov.“

 Zameriavame sa na neinvazívne monitorovanie a terapeutické systémy pre diabetikov.

Vedci použili grafen, aby bola náplasť tenká, flexibilná a schopná prenášať elektrickú energiu. V sebe má zabudované rôzne senzory, ktoré monitorujú úroveň glukózy v pote, pH, teplotu a vašu vlhkosť.

Existuje však ešte niekoľko prekážok, ktoré je treba prekonať. V súčasnosti náplasť nie je napríklad schopná efektívne monitorovať hodnoty ľudí, ktorí sa veľmi potia. Zatiaľ sa totiž bavíme len o experimentálnom nápade, takže nemožno čakať, že sa takáto náplasť objaví na trhu v najbližšej dobe.

Znie to ako GlucoWatch – hodinky, ktoré mali merať hodnoty cukru v krvi a sľubovali neinvazívne monitorovanie cukru. Nakoniec však skončili pre nedostatok financií. Vývoj nemal kto financovať a prvé modely boli veľmi drahé, kalibrácia trvala aj tri hodiny a na nastavenie bolo potrebné robiť invazívne úkony.

V budúcnosti môže byť neinvazívne monitorovanie hladiny cukru v krvi štandardným senzorom v smarthodinkách. Funkcia nemusí byť nutne zabudovaná v samotných hodinkách, pri správnom výberu materiálu sa takýto senzor môže pohodlne zmestiť aj do remienka hodiniek. Istá spoločnosť napr. dostala do remienka senzor na monitorovanie EKG.

Inteligentné hodinky niektorými svojimi funkciami už prekonali telefóny a môžeme očakávať, že čoskoro jediná výhoda telefónov bude ich veľký displej.

zdroj: techradar.com

1 komentár

  • Ján Bednár

    13. júla 2020 - 13:00

    Chcel by som si kupiť naplasť na ruku aby som nemusel zisťovať denne glukozu v krvi. Poraďte kde to možem kupiť a čo to stoji. Som diabetik typu 2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *