Alcatel. Pod týmto pojmom si určite mnohí predstavia hlavne smartfóny, ktoré zväčša útočia na tú lacnejšiu cenovú kategóriu. Spoločnosť patrí z časti pod francúzkeho majiteľa, no svoje čínske korene nezaprie. Našou povinnosťou je preto pozrieť sa na zúbok týmto zaujímavým smarthodinkám.

Kľúčové špecifikácie Alcatel One Touch Watch:

  • Rozmery a váha: 4.18 x 1.05 cm, 60 g
  • Displej: 1.22″, kapacitná TFT LCD obrazovka s rozlíšením 240 x 240 pixelov, 258 dpi
  • Kompatibilita: Android 4.3 alebo novší, iOS 7 alebo novší
  • Ostatné: Akcelerometer, Gyroskop, Kompas, Snímač srdcového tepu, Krokomer
  • Konektivita: Bluetooth 4.0, USB 2.0, NFC
  • Batéria: 210 mAh

Balenie

Malá papierová krabička, v ktorej Alcatel One Touch prichádza, je obsahom iba na priemernej úrovni. Vnútro je rozdelené na dve časti, z ktorej jedna je určená pre uloženie hodiniek. Tá druhá časť skrýva manuály aj s lokalizáciou do slovenského jazyka. Sekunduje mu nabíjací kábel s USB koncovkou. Nepochybne by sme veľmi radi privítali aj nabíjací adaptér. Celkovo balenie nepôsobí nehodnotným dojmom, no drobné chybičky sa predsa nájdu.

Konštrukcia a dizajn

Alcatel One Touch Watch disponujú krásnym kruhovým dizajnom, ktorý má evokovať klasické hodinky. Telo hodiniek podporujúce certifikáciu IP67 (odolnosť voči prachu a vode), je vyrobené z hliníka spolu s gumeným remienkom, ktorý je tiež veľmi dobre spracovaný. Pri nosení nepocítite zbytočnú záťaž a hodinky sadnú na ruku ako uliate. My v redakcii sme mali verziu s čierno-červeným remienkom a v kombinácii s hliníkovým telom sa jednalo o krásne zariadenie.

Prednej strane dominuje 1,22-palcový displej s celkovým rozlíšením 240 x 240 pixelov. Pohľadom na prednú stranu vidíme, že sa nejedná o kompletne okrúhly displej a na spodku nájdeme trocha hrubší čierny pásik, ktorý skrýva senzory a zároveň je aj domovským tlačidlom. Po obvode vidíme usporiadanie čísiel ako tomu je u analógových hodiniek. Určite vám neuniklo, že sa jedná o menšie zariadenie. Táto skutočnosť však vôbec nie je negatívom a na svoje si príde aj nežnejšie pohlavie.

Zadná strana ukrýva snímač srdcového tepu spolu s NFC čipom na remienku pre rýchle spárovanie so smartfónom. Výrobca zvolil veľmi praktické riešenie nabíjania, o ktoré sa stará klasický USB konektor zabudovaný na spodku remienka. Celkovo hodnotím konštrukciu výborne a môžem povedať, že práve konštrukcia je hlavným ťahákom Alcatel One Touch Watch.

Displej

Ako som už spomínal vyššie, predná strana Alcatel One Touch Watch ukrýva 1,22-palcový displej, ktorý disponuje technológiou TFT. Displej podáva iba priemerné výsledky a oproti konkurencii postráda trochu reálnejšie farby. Maximálna hodnota jasu je dostačujúca aj pri slnečných dňoch a zároveň chválim aj za veľmi nízku minimálnu hodnotu jasu, ktorá dopomáha v nočných hodinách.

V balení samozrejme nenájdeme žiadnu ochrannú fóliu, no ani po náročnejšom zaobchádzaní som sa nestretol s poškodením alebo so škrabancami. Odozva pri používaní je trochu odlišná a potrvá zopár dní, kým si na to používateľ zvykne.

Operačný systém

Primárnou úlohou operačného systému na smarthodinkách je byť akousi predĺženou rukou k smartfónu. Alcatel One Touch Watch zvolil vlastný operačný systém, ktorý sa však veľmi nevydaril. V tomto bode mojej recenzie budem kritický, nakoľko systém je iba podpriemerný a neponúka žiadne možnosti rozšírenia. Celková výdrž hodiniek sa pohybuje na úrovni 2,5 dňa, no odporúčam hodinky nabíjať už druhý deň večer. Táto výdrž spadá do tých lepších hodnôt, za čo Alcatel veľmi chválim. Ocenil by som však ukazovateľ batérie v percentách. Ďalšie pozitívum vidím v úplnej lokalizácii do slovenského a českého jazyka.

Posledné dve aplikácie v zozname slúžia na zmenu hodnoty jasu respektíve na zmenu zafarbenia ikoniek v menu. Všetky meracie aplikácie odosielajú údaje do spárovaného zariadenia, v ktorom si pomocou aplikácie môžete prezrieť dosiahnuté výsledky. Aplikácii sa však budeme podrobnejšie venovať v pokračovaní našej recenzie. Moje posledné vety k operačnému systému sú veľmi smutné. V dobe kedy prevláda operačný systém Android Wear, ktorý ponúka najlepšiu kombináciu funkčnosti a stability, je systém použitý pri Alcatel One Touch Watch bohužiaľ iba smutným príkladom.

Konektivita

Spojenie medzi hodinkami a spárovaným zariadením obstaráva Bluetooth 4.0. Počas môjho testovania som sa nestretol s nežiadaným odpojením alebo s problémom pri spárovaní. Vybíjanie batérie tiež nie je najhoršie, k čomu dopomáha práve nižšia energetická spotreba Bluetooth vo verzii 4.0. Veľmi vítaným doplnkom je aplikácia, ktorá je dostupná zadarmo v Google Play Store. Dostupnosť je samozrejmá aj pre operačný systém iOS od verzie 7 a vyššie. Aplikácia je veľmi pekne spracovaná, ako po dizajnovej, tak aj po stránke funkčnosti.

Hlavná ponuka sa rozdeľuje podľa typu činnosti, ktorú momentálne vykonávame. Posunutím do strán sa môžeme pohybovať medzi ponukami prejdených krokov alebo nameraných hodnôt merača srdcovej aktivity. Každá ponuka má ešte do plusu detailnejšie popisy na jednotlivé dni, ktoré ponúkajú používateľovi výbornú správu svojich aktivít.

Potiahnutím od okraja obrazovky sa dostaneme do menu, ktoré skrýva jednu veľmi užitočnú ponuku, ktorou je samotná správa hodiniek. V tejto oblasti nájdeme možnosti nastavenia Oznámení, Budíkov a pre mňa najzaujímavejšou funkciou bola úprava dizajnu ciferníkov a tapiet. K dispozícii sú 3 typy ciferníkov, ku ktorým môžeme priradiť ľubovoľnú tapetu z galérie v smartfóne alebo si vyberieme z dostupných priamo v aplikácii.

Záver

Alcatel One Touch Watch sú smarthodinky, ktoré sú podľa mňa iba obyčajným výkrikom do tmy. Nositeľné zariadenia majú slúžiť na zefektívnenie práce so smartfónov, no hodinky od Alcatelu túto úlohu spĺňajú iba čiastočne. Ak niekto túži po drahších čínskych hodinkách s menšou funkčnou výbavou, tak práve Alcatel One Touch Watch môžu tým pravým orechovým.

Aby som nebol iba kritický, Alcatel One Touch Watch chválim za krásne luxusné prevedenie, za odolnosť podľa certifikácie IP67, dostupnosť pre dvojicu operačných systémov a v neposlednom rade za krásne spracovanú aplikáciu s podrobným monitoringom aktivity. Momentálna cena za Alcatel One Touch Watch sa pohybuje okolo 109 €, čo je podľa mňa mierne prestrelená cena.

+ Plusy – Mínusy
+ Špičková konštrukcia – Nedotiahnutý systém
+ Kompatibilita – Absencia rozšírenia aplikácií
+ Výdrž batérie – Mierne vyššia cena vzhľadom k funkciám
+ Lokalizácia do slovenčiny a češtiny – Rozlíšenie displeja

zdroj: fonyzciny.sk

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *