Apple Watch Series 2 predstavujú druhú generáciu smarthodiniek spoločnosti Apple, čo je však ešte dôležitejšie je, že predstavujú druhú šancu ukázať svetu, že tento produkt môže byť rovnako milovaný ako iPhone, iPod a iPad.

Rovnako ako pri prvých Apple Watch sú očakávania vysoké. V spolupráci so skvelým portálom SvetApple.sk sa nám do rúk dostali Apple Watch Series 2: Space Gray Aluminium s čiernym športovým náramkom. Poďme sa pozrieť na tieto smarthodinky detailnejšie.

2. generácia sa viac sústredí na šport, čoho dôkazom je zabudované GPS, vodotesnosť a možnosť zaznamenávania výkonu počas plávania v bazéne alebo v otvorenej vode. Apple dokonca predstavilo novú aplikáciu Breath s cieľom pomôcť používateľom relaxovať. Úmysel je jasný – spraviť si renomé u športovcov, ktorí používajú športové hodinky.

Na šport sa však nesústredí úplne. S watchOS 3 sa Apple snaží napraviť chyby u predchádzajúceho firmware a uľahčiť používanie smarthodiniek spolu s podporou aplikácii od vývojárov z 3. strán.

Kľúčové špecifikácie Apple Watch Series 2:

Rozmery / hmotnosť: 42.6 x 36.5 x 11.4 mm / 34 gramov

Displej: 1.65″ OLED Retina displej, Force Touch, 390 x 312 pixelov, 303ppi

Operačný systéme / kompatibilita: WatchOS 3.0 / iOS 8.2 alebo novší

Ostatné: GPS, Akcelerometer, Gyroskop, Snímač srdcového tepu, Krokomer, Vodotesnosť

Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.0

Batéria: 334mAh, výdrž takmer 2 dni

Balenie

Celé balenie pôsobí prémiovo a je vidno, hneď na prvý pohľad, že si Apple dalo záležať na prvom dojme. Napriek tomu je balenie dosť veľké, na to, že skrýva iba hodinky, nabíjačku, adaptér a návody. Hodinky sú chránené jemnými papierikmi. Balenie má niekoľko úrovni. Hneď po otvorení sa vám ukážu smarthodinky. Pod tácke s hodinkami sa nachádzajú návody v niekoľkých jazykoch. V návode nájdete pokyny pre úspešné prvé spustenie a synchronizáciu Apple Watch Series 2. Pod návodmi sa nachádza adaptér a nabíjačka. Hodinky sú v balení dobré chránené pred drsnou manipuláciou. Prvú ochutnávku týchto chytrých hodiniek ste si mohli pozrieť v našom unboxing videu.

Dizajn

Vizuálne sa nič nezmenilo. Apple Watch sa snažia byť v rozpore s trendom, ktorý prevláda na trhu, kde pozornosť pútajú okrúhle ciferníky smarthodiniek. Za sumu 400 – 450 eur (záleží od veľkosti a predajcu) dostanete skvelo vyzerajúce zariadenie, predovšetkým ak materiál pozostáva z hliníka v kombinácii s kvalitným koženým, gumovým alebo oceľovým remienkom.

Primárnym cieľom smarthodiniek bolo vyjadriť svoj postoj a to sa Apple podarilo.

Naše Apple Watch Series 2 sú z čierneho hliníka. Telo Apple hodiniek je veľmi pevné a displej na nich krásne vyniká. Jemne zaoblené hladké hrany dávajú smarthodinkám prémiový vzhľad. Displej je zasadený do tela hodiniek veľmi precízne. Zaoblenie Ion-X sklíčka plynulo prechádza do tela hodiniek. Pri vypnutom displeji jeho hranice pod sklom len ťažko uvidíte. Na zadnej strane sa nachádzajú dva senzory a dve zelené svetlá. Okrem toho tam nájdete dve úzke poistky slúžiace na výmenu remienkov. Na bočnej strane sa nachádza otočná korunka, slúžiaca na priblíženie aplikácií v hlavnom menu, na pohyb aplikáciách a tiež ako tlačidlo. Nevýrazne bočné tlačidlo slúži najmä na zapnutie hodiniek. Na druhej bočnej strane sa nachádzajú dierky pre mikrofón a reproduktory. Remienky pre športovú edíciu sú z hladkej gumy, ktorá sa príjemne nosí. Apple pri týchto remienkoch vsadil na osvedčený produkt. Remienky sú skvelou možnosťou prispôsobenia si vašich hodiniek podľa svojich predstav a na danú príležitosť. Dostupná je kopa nových remienkov, vrátane tkaného nylonu, kožených a ďalších. Prvý pocit pri držaní v ruke bol, že sú hrubšie a ťažšie, ale tento pocit pominul, hneď keď sme ich dali na ruku. Gumený remienok sa po prvý krát trocha horšie zapínal. Až po štvrtom pokuse sme si našli ten správny postup pri zapínaní remienka. Hodinky na ruke držia veľmi dobré a nemáte vôbec pocit, že ich pri športovaní stratíte. Pri prvej výmene remienkov sme mali pocit, že po zakliknutí poistky boli remienky trošku uvoľnené pri tele hodiniek.

Hoci tu rozdiely medzi prvou a druhou generáciou sú, všimnete si ich až pri detailnom porovnaní. Druhá generácia je o kúsok hrubšia, čo je viac vidieť na 42 mm verzii a menej na 38 mm verzii.

Všetko ostatné je tak ako predtým. Korunka a tlačidlo sa nachádzajú na rovnakom mieste (hoci funkcia tlačidla sa s príchodom watchOS3 zmenila) a smarthodinky budú pasovať i na remeňoch, ktoré sú od výrobcov 3. strán.

Veľkou zmenou je samozrejme vodotesnosť. Smarthodinky fungujú do hĺbky 50 metrov. Najviac pôsobivé na tom je to, že sa vôbec nemusel meniť dizajn.

Obrazovka sa taktiež pozmenila a je 2x jasnejšia ako pri prvej generácii. Rozdiel si však všimnete, až keď si jasnosť displeja budete nastavovať sami, v základe je totiž jasnosť nastavená na 66 %. Displej je veľmi jasný a pôsobí dokonale. Všetky aplikácie a hlavne ciferníky je dokonalo ostré. Samozrejme tento pocit ide na úkor batérie.

Funkcie

Apple Watch 2 si zachovali všetky funkcie z prvej generácie. Môžete ich používať ako bežné hodinky a meniť svoje ciferníky podľa potreby, alebo si môžete upravovať miniaplikácie, ktoré vám sprístupnia vaše obľúbené funkcie čo najrýchlejšie. Všetko, čo budete potrebovať si môžete zobraziť gestom zdvihnutia ruky.

Je tu stále tá istá domovská obrazovka, ktorá sa odomkne dotknutím digitálnej korunky, ktorá je stále tak trochu kostrbatá pri spúšťaní aplikácii. Zobrazovanie upozornení je súčasťou a nemusíte si kvôli tomu vyťahovať z vrecka svoj iPhone. Ako hlavná funkcia pri prvej generácii nefungovala presne tak ako mala, tu sa to však zmenilo. Apple Watch sa síce pri viacerých upozorneniach za sebou z tej istej aplikácie trápia, celkovo je to však oveľa lepšie ako pri prvej generácii.

Odteraz môžete používať Siri na prijímanie a vykonávanie telefonátov. V aplikácii Messages od Apple môžete používať hlas na odoslanie textových správ alebo prostredníctvom dotyku pridávať jednotlivých smajlíkov. S pomocou Scribble môžete kresliť jednotlivé písmená na napísanie správy, pričom je to celkom presné a funkcia funguje aj pri Google Hangout.

WatchOS 3

Apple splnilo svoj sľub a kontinuálne pridáva aktualizácie ku svojmu firmware. V poslednej aktualizácií došlo k pridaniu veľkého množstva funkcií a k zlepšeniu – pridali sa napr. aplikácie Breathe alebo SOS Emergency.

Vďaka vylepšeniu interného procesoru sú smarthodinky oveľa rýchlejšie. Nie je to síce ako iPhone, no spravili krok správnym smerom.

Aplikácie a výkon

Apple Watch 2 má predinštalované aplikácie a ďalšie sa dajú stiahnuť z App Store. Predinštalované aplikácie sú viac-menej také isté ako predtým – Workout, Aktivita, Email, Messages, StopWatch, Fotky, Počasie, Hudba, Stocks, Hodinky, Remote (na kontrolovanie iTunes), Mapy a Kalendár.

Veľa aplikácii na iPhone pôsobia i na Apple Watch a pri úvodnom prepojení sa navzájom synchronizujú. Na prvé zapnutie hodiniek potrebujete trocha trpezlivosti. Úvodná konfigurácia a synchronizácia s vašim iPhonom trvá približne 10 minút, pričom odporúčame presne sledovať všetky kroky, ktoré sa vám zobrazia buď na iPhone cez aplikáciu Apple Watch, alebo priamo na smarthodinkách.

Výkon sa prostredníctvom dvoj-jadrového procesu náramne zlepšil. Aplikácie sa spustia do 2 sekúnd, zatiaľ čo pri prvej generácii to trvalo približne 4 sekundy. Tu je vidno, že hardvérový update sa Apple veľmi podaril.

Fitness, šport a monitorovanie srdca

Zaznamenávanie aktivity

Aplikácia Activity sa po väčšine nezmenila a má stále tri zložky – Move (kroky), Exercise (minúty aktivity) a Stand (počet hodín za deň, kedy ste sa postavili a chodili).

Veľa ľudí si túto aplikáciu obľúbilo. Aplikácia je tentokrát vizuálne krajšia a nezasypáva vás zbytočnými číslami. Apple tentokrát umožnilo zdieľanie údajov ľahšie, takže môžete spolu so svojimi kamarátmi a známymi sledovať, ako sa vám darí.

A čo presnosť? Pri porovnaní s Fitbit Charge 2 sa zistilo, že oboje sú relatívne presné. Tento súboj však podľa najnovšej štúdie vyhrali Apple Watch. Stále tu nie je aplikácia na zaznamenávanie spánku, ale to sa čoskoro zmení.

Beh

Pri prvej generácii tu bolo menšie sklamanie, aplikácia totižto nebola moc kompatibilná s aplikáciami 3. strán. Tentokrát Apple zabudovalo GPS, vďaka ktorému už pri behaní nepotrebujete svoj iPhone. GPS funguje presne tak, ako Apple sľuboval. Nahrajte si hudbu, zoberte si bezdrôtové slúchadlá do uší a môžete sa vybrať športovať. Zaznamenávanie behu sa uskutočňuje prostredníctvom Workout aplikácie. Dostanete všetky údaje, ktoré očakávate, ako je dĺžka, čas, monitorovanie tepu a priemerné tempo. Zaznamenávanie behu na Apple Watch 2 nie je síce perfektné, no spĺňa základné požiadavky.

Monitorovanie tepu

Opäť, pri prvej generácii bolo menšie sklamanie. Druhá generácia však na tomto popracovala. Meranie srdcového tepu neprebieha nepretržite, čo by išlo na úkor výdrži batérie. Senzor sa spustí po minúte behania a je jeden z najlepších na trhu. V porovnaní s profesionálnym monitorom tepu nie je taký perfektný, no opäť ako pri behu spĺňa základné požiadavky.

Plávanie

Apple Watch sú vodotesné do hĺbky 50 metrov. Apple zašlo ďalej a pridalo zaznamenávanie plávania v bazéne alebo v otvorenej vode, vďaka čomu je meranie presnejšie.

Pri plávaní v bazéne si stačí zvoliť mód bazén, vybrať si dĺžku a smarthodinky vám následne oznámia, že sa uzamkne obrazovka. Počas plávania môžete stále sledovať svoj výkon, avšak už nič viac. Po ukončení plávania pootočíte digitálnou korunkou, vďaka čomu sa uvoľní voda z mikrofónu a následne budete môcť používať hodinky ako predtým.

Jedinou chybičkou na kráse môže byť fakt, že údaje z aplikácie sa nemôžu spárovať s inou aplikáciou.

Životnosť batérie

Batéria na pôvodných Apple Watch nebola bohviečo, po jednom dni potrebovala nabíjanie.

Pri Apple Watch 2 to nie je zázrak, pokrok tu však je. Tentokrát vydrží batéria necelé 2 dni pri 42 mm modely, ktorý má vďaka väčšiemu telu aj väčšiu batériu.

Pokiaľ však plánujete využívať smarthodinky pravidelne pri behaní a plávaní, budete ich musieť nabíjať pravidelne a častejšie. Stále sa využíva ten istý spôsob nabíjania ako pri prvej generácii, takže je ľahké prebrať smarthodinky k životu.

Záver

Sú Apple Watch 2 dokonalé smarthodinky? Nie. Ale spoločnosť Apple spravila krok správnym smerom. Existujú však dôvody, prečo by ste si ich mohli kúpiť a nie len kvôli tomu, že ste Apple fanatik alebo používate Apple. GPS a vodotesnosť je skvelá funkcia, ktorú ocenia športovci. Základné funkcie ako upozornenia a komunikácia bez iPhonu sú výrazne zlepšené. Dizajn sa moc nezmenil, to však nie je nič zlé. Životnosť batérie je len o trocha lepšia ako predtým, firmware to však vynahradzuje. Apple zaujal s Apple Watch 2 silný postoj. Naznačuje, že konečne začína rozumieť ľuďom a chápe, čo od smarthodiniek požadujú.

+ Plusy – Mínusy
+ Dizajn – Výdrž batérie
+ Zaznamenávanie výkonu plávania – Spúšťanie aplikácií
+ Vymeniteľné remienky – Cena
+ GPS

1 komentár

  • cORP.

    17. mája 2017 - 13:36

    ta vydrz je uplne v poriadku si myslim, pouzivam ich a na konci prveho dna mam cca 70% baterie, to odpisujem na spravy a pripadne uskutocnim aj nejaky ten hovor ak nemozem drzat telefon v ruke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *