Na úvod musíme povedať, že výrobcovia Čínskych smarthodiniek zatiaľ nepriniesli žiadnu poriadnu inováciu na trh s inteligentnými hodinkami. Trh viac menej stagnuje so pseudo smart hodinkami a fitness náramkami napraskanými funkciami. Čínsky trh s nositeľnými zariadeniami je na kilometre vzdialený od úrovne čínskeho trhu so smarttelefónmi, kde je vidno takmer každý deň nejakú tú inováciu.

Toto je recenzia smarthodiniek, tak sa budeme teda držať scenára. Nám sa do ruky dostali čínske inteligentné hodinky No. 1 G3. Tieto smarthodinky nám na recenziu poskytol výrobca – spoločnosť No. 1. V skratke by sme mohli okomentovať tieto čínske smarthodinky takto – sú lacnou napodobeninou známych hodiniek Samsung Gear S2.

S odkukaným dizajnom sú tieto smarthodinky jednými z najzaujímavejších Čínskych smarthodiniek. Čo sa týka špecifikácií, tak tam nenájdeme nič čo by nás ohromilo, ale tiež nič, čo by sklamalo.

Kľúčové špecifikácie No.1 G3:

Sieť: GSM 850/900/1800/1900MHz support

Rozmery: 1.3-inch 240 x 240 okrúhly IPS displej

Konektivita: Bluetooth 4.0

Procesor: MediaTek MT2502 SoC

Pamäť: 64MB RAM, 128 MB

Funkcie: Akcelerometer, Gyroskop, Barometer, Snímač srdcového tepu, Krokomer

Batéria: 380mAh batéria

HARDVÉR A KONEKTIVITA

No.1 G3 poháňa procesor Mediatek MT2520. Pomocou Bluetooth môžete pripojiť svoj Android telefón alebo iPhone. V týchto smarthodinkách sme našli aj slot na SIM kartu, vďaka čomu ste schopný pripojiť sa na 2G siete. Vnútorná pamäť ma veľkosť 128 MB a RAM je len 64 MB. 128 MB pamäť je dosť malá a tak poteší aj slot na MicroSD kartu, čím si môžete rozšíriť pamäť o 16GB.

S cenou pod 60 eur sú No. 1 G3 veľmi lacné a dostupné bežným ľuďom. Za túto cenu dostanete niečo, čo v iných oveľa drahších hodinkách nedostanete – slot na SIM kartu. Špecifikácie sa vám určite zapáčia a inak to nebude ani s celkovým vzhľadom, keďže je takmer identických s Gear S2.

Batéria má veľkosť 380 mAh, čo je štandardná veľkosť. Pri našom testovaní bola výdrž batérie približne dva dni. Čo sa týka nabíjania, tak to je trocha nešikovné, kedže konektor je magnetický a chvíľku trvá, kým nájdete tie správne body, ktoré trvalo prichytia konektor k hodinkám.

DISPLEJ

Čínske smarthodinky majú displej s rozlíšením 240 x 240 pixelov. Hoci na krabici je napísané, že majú HD displej, keď sa naň pozriete, hneď vám bude jasné, že to pravda asi nebude. Kvalita displeja je celkom dobrá a odozva na dotyk je rýchla. Displej má Nanometer Tempered Glass, čo v podstate znamená, že sklo displeja je odolné voči v bežným škrabancom, ktoré môžu vzniknúť pri bežnom používaní. Okrem toho sú hodinky a ich displej odolný voči šplechom.

KOMFORT A POUŽITIE

Jedným z najväčších pozitív No.1 G3 je komfort pri nosení. Hodinky sa veľmi dobre nosia a dobre priliehajú na ruku. Môžete pridať veľa funkcií, ale ak vám hodinky prekážajú pri nosení, tak ich radšej necháte v šuplíku. Spoločnosť No.1 sa posnažila vniesť ergonomickú do dizajnu smarthodiniek. Hodinky vôbec na zápästí nezavadzajú a veľmi rýchlo na ne zabudnete. Teda ak sa nepripomenú nejakou notifikáciou.

Prebúdzanie hodiniek pomocou gest funguje bezchybne. Nie len že sa hodinky zobudia, keď dvihnete ruku, ale tiež sa vypnú keď ruku zložite. Keďže sa veľmi podobajú na Samsung Gear S2, ktoré majú otočný rám, viacerí sa budete pýtať, či niečo podobné nájdete aj pri G3 smarthodinkách. Žiaľ, aj napriek tomu, že majú vystúpený rám okolo displeja – tento rám nie je otočný.

Hodinky majú dve tlačidlá – obe sa nachádzajú na pravej strane hodiniek. Jedným z nich je tlačidlo na zapnutie a vypnutie hodiniek a druhým tlačidlom je tlačidlo s funkciou späť. Druhé tlačidlo je viac menej zbytočne, keďže akciu späť môžete vykonať potiahnutím doprava po obrazovke.

FUNKCIE

Teraz si povieme viac o smart časti týchto hodiniek. G3 majú veľmi veľa funkcií na papieri, no ktoré naozaj využijete? Aplikácie, ktoré sú dostupné na hodinkách sú predinštalované a nebudete môcť pridať žiadnu inú. Pozrieme sa bližšie na dôležité aplikácie:

Klávesnica: dostupná je aj mala klávesnica na displeji, ktorú môžete použiť na napísanie SMS alebo na vytočenie telefónneho čísla. Kvôli okrúhlemu displeju a rámu sa niektoré klávesy ťažšie stláčajú. Len málo smarthodiniek ponúka možnosť písania na displeji. Toto sa čoskoro zmení, keďže existujú aplikácie pre Android Wear, ktoré klávesnicu prinesú aj na iné / staršie zariadenia.

Správy: ak vložíte SIM kartu do týchto smarthodiniek, potom môžete využiť SMS správy a dokonca s týmito hodinkami aj telefonovať. Áno čítate dobre, pomocou týchto smarthodiniek môžete aj telefonovať. Dokážu fungovať aj samostatne, bez toho aby ste museli mať telefón vždy pri sebe.

Notifikácie: Aby ste sa dostali k notifikáciám musíte stlačiť ikonu s notifikáciami. Dizajn tejto aplikácie nie je boh vie čo. Vo viacerých prípadoch vám notifikácia dovolí prečítať iba predmet správ – tak ako to môžete vidieť na svojom telefóne pri zamknutej obrazovke.

Siri: toto je celkom zaujímavá aplikácia. Síce sa pri vymýšľaní názvu veľa nenadreli, no aspoň je všetkým jasné na čo táto aplikácia slúži. Hoci použili Apple názov, vďaka tejto aplikácií získate prístup k Google Now a pomocou hlasových pokynov, nájdete všetko čo potrebujete.

Nastavenia: to je asi každému jasné.

Iné aplikácie, ktoré nájdete na No.1 G3: Telefónny zoznam, log hovorov, Bluetooth nastavenia, App Download, Audio Player, BT Camera, Voice Memos, Themes, Alarm, Kalendár, Kalkulačka, Stopky, Pedometer, Merač tepu, Monitor spánku, Sedentary Reminder, BBT, UV, ECG, Find my device, Power Saver, File Manager, Motion nastavenia, Prehliadač obrázkov, Hodinky, Index zdravia, World Clock, LED, Zvuk.

Kopec aplikácií, však? Tiež si to myslíme a práve toto vzbudzuje dojem, že sú tieto smarthodinky zbytočne preplnené. Verte alebo nie, ale tieto hodinky majú ešte jednu aplikáciu – Vibrátor – jediné čo robí je, že spustí vibrovanie na hodinkách. Na čo asi také niečo použijete…?

Merač tepu funguje celkom dobre, skúšali sme ho porovnať s Fitbit Charge HR a zdravotným Oximetrom. V pokoji bol nameraný tep takmer totožný pri všetkých troch zariadeniach. Chybičkou krásy je fakt, že tep nie je meraný nepretržite, ale to by šlo na úkor batérie.

Batéria vydrží 2 dni pri bežnom používaní, takže na konci druhého dňa ich strčíte pod nabíjačku. Výdrž nie je až taká zlá, hlavne keď zoberieme do úvahy fakt, že drahšie hodinky sú na tom oveľa horšie.

Otestovali sme krokomer a pri 1.3 km No.1 G3 zaznamenali vzdelanosť 1.7 km. Je to celkom výrazný rozdiel a teda môžeme zhodnotiť, že krokomer nie je veľmi presný. Presnejším určením priemernej dĺžky kroku sa táto nepresnosť stratí, alebo aspoň zmenší.

ZÁVER

Smarthodinky by mali dopĺňať telefón a nie ho eliminovať. Žiaľ, hoci možnosť mať SIM kartu v smarthodinkách znie veľmi dobre, nemyslíme si, že to je až taká skvelá vec. Svoje telefón aj tak, každý nosí všade so sebou a keď práve nemáte po ruke telefón potom nájdete dostupnú wifi sieť takmer všade.

Hlavným pozitívom No.1 G3 hodiniek je ich vzhľad a okrúhly displej. Hoci čínske výrobky majú nálepku nekvalitných produktov, musíme povedať, že pri našom testovaní nás tieto smarthodinky príjemne prekvapili použitými materiálmi.

No.1 G3 smarthodinky sú celkom pekné zariadenie za veľmi atraktívnu cenu. Keďže sa veľmi podobajú na Samsung Gear S2, tak výrobca ich prezentuje ako lacnú alternatívu. Myslíme si však, že kvalitou ani z ďaleka nestačia na smarthodinky od Samsungu.

Musíme však povedať, že kvalita Čínskych hodiniek ide smerom nahor. No žiaľ stále tu chýba inovácia. Dúfame, že za pár mesiacov sa situácia na tomto trhu zmení – viac priblíži kvalitou čínskeho trhu s telefónmi – a uvidíme revolúciu v smarthodinkách za menší peniaz. Možno sa spoločnosť No.1 inšpiruje konceptom, ktorý priniesla spoločnosť OnePlus a teda ponúkne výkonný hardvér za lacný peniaz, alebo by len stačilo nainštalovať Android Wear.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *