Prednedávnom sme vám priniesli informácie o Huawei Watch. Klamal by som, ak by som vám tvrdil, že sa mi tieto celokovové smart hodinky nepáčili. No v hlave mi kričí hlas – stále to nie je to, čo hľadáš! Je veľmi ťažké nesúhlasiť s ním. Pretože smart hodinky sú ešte vždy neohrabané malé vecičky, ktoré nevyzerajú pôvabne na mojom zápästí.

Pohybujem sa v tejto oblasti už nejaký ten čas, no ešte som nenašiel také smart hodinky, ktoré by ma uchvátili natoľko, aby som ich nosil vždy a všade. Hlavne čo sa týka formálnych príležitostí. Tie si vyžadujú sofistikované príslušenstvo, ktoré dobre zapadne do môjho outfitu. Preto by som uprednostnil elegantné značkové pánske hodinky.

V podstate smartwatch čelia jednému problému a tým je – ich konštrukčná chyba. V snahe premeniť ich na niečo viac ako jednoduché zariadenia na notifikácie sú tieto nositeľné zariadenia nabalené funkciami, na ktoré sme doteraz hodinky vôbec nepoužívali. Takto sa stráca čaro klasiky.

Primárnou úlohou hodiniek je priniesť informáciu o tom, koľko je hodín, bez nášho strachu z toho, že počas dňa zlyhajú v tejto jednoduchej funkcií. Áno, správne, na trhu už sú smart hodinky, ktoré vydržia aj dlhšie ako jeden deň, ba dokonca aj týždeň. V tom najhoršom možnom prípade ich zabudnete nabiť deň vopred, ráno si ich nasadíte a v strede dňa sa vám vybijú. Nabíjačka samozrejme ostala doma a vám neostáva nič iné, ako iba po zvyšok dňa nosiť kus ocele na zápästí.

Niektorí si kupujú viaceré klasické hodinky, ktoré majú svoje miesto v peknej drevenej alebo koženej krabičke určenej na tieto účely. Švajčiarske vedľa nemeckých, nové vedľa dedičstva po starom otcovi – všetky hodinky majú svoje miesto a tikajú vedľa seba. To je niečo, čím sa radi pochválite svojim priateľom… a potom ukážete na nočný stolík, kde sa vám každý večer nabíjajú vaše smart hodinky.

Okrem toho, v jednej chvíli si určite uvedomíte, že byť dostupný každú možnú sekundu neprináša iba výhody. Neustále notifikácie prichádzajúce z Facebooku, správy z WhatsApp alebo emaily vás po chvíli začnú otravovať. Samozrejme, je veľmi milé vidieť, kto vás zháňa a mať pocit, že ste vždy v obraze. Ak sa to však bude diať veľmi často, pochopíte, prečo sme dali prednosť klasickým hodinkám.

Výrobcovia smarthodiniek musia v prvom rade pochopiť funkcie klasických hodiniek- informáciu o čase a pekný výzor. Veľké technologické firmy by mali dať hlavy dokopy s tradičnými výrobcami, ktorí majú v rukách dekády skúseností. Takto by radšej mali pridať „smart“ funkcie tradičným hodinkám a nie nasilu robiť zo smarthodiniek tradičné.

Hodinky sú na konci dňa iba zariadenie, ktoré ukazuje čas. Akékoľvek „smart“ funkcie alebo zlepšováky by sa mali držať hodinárskej tradície. Teda správna otázka je, či výrobcovia smarthodiniek konečne prekonajú tieto bariéry a umiestnia na naše zápästie tie správne smartwatch? To ukáže čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *