Operačný systém v hodinkách? To bolo doteraz prakticky niečo nepredstaviteľné, ale ako sa ukazuje, po novom budeme sledovať predstavovanie WatchOS s rovnakou vážnosťou ako predstavovania iOS, ktoré má momentálne vo svete najväčšiu prioritu. Onedlho budú ale inteligentné hodinky tak rozšírené, že sa na aktualizácie budeme doslova čakať. Apple práve predstavilo WatchOS 3 a veru, že sme sa dočkali nových a veľmi zaujímavých vecí!

Centrum s aplikáciami

Apple si pre nás v prípade hodiniek Apple Watch pripravilo obrovské množstvo noviniek. Dokonca ich je toľko, že sa sami priznáme, že sme s nimi nepočítali. Každopádne WatchOS 3 je von a my ti ideme ukázať prvú vec, ktorú priniesol. V prvom rade je to centrum s aplikáciami. To funguje prakticky rovnako ako na iOS. Ide o taký “multitasking” pre hodinky, kedy aplikácie jednoducho vysunieš pomocou korunky.

Celé by to mohlo uľahčiť prácu na hodinkách, kedy budeš mať všetky dôležité aplikácie po ruke. Aplikácie by sa dokonca ani nemali vypínať čím Apple zrejme vytvorilo multitasking. Všetko vďaka tomu, že sa im nový operačný systém podarilo až 7x zrýchliť!

Scribble

Apple si uvedomilo, že množstvo používateľov chce na svojich hodinkách Apple Watch sem tam niečo napísať. Rozhodlo sa preto vytvoriť novú funkciu, ktorá to bude umožňovať. Nebude to síce fungovať tak, ako na iPhone, že sa nám na hodinkách vysunie klávesnica ale to ani nemôžeme čakať, vzhľadom na miniatúrny displej.

Apple to vymyslelo jednoducho, na plôšku displeja jednoducho napíšeme písmeno, ktoré budú hodinky schopné rozoznať. Zaujímavé je, že Apple myslelo naozaj na všetky krajiny sveta a túto funkciu budú môcť využívať napríklad aj v Číne, Apple Watch podporujú aj čínske znaky.

Nové ciferníky

Apple sa rozhodlo, že nám prinesie ďalšie nové ciferníky, ktorých očividne nie je nikdy dosť. Rozhodlo sa preto, že ich niekoľko doplní rovno do WatchOS 3. Zaujímavé sú ale ciferníky aktivity, ktoré okrem klasického času ukazujú aj to, koľko urobíš krokov, aký máš tep a podobne. Apple to teda s hodinkami a ciferníkmi myslí vážne a chce, aby si ich mohol každý individualizovať podľa svojho čo sa mu množstvom ciferníkov zrejme darí.

Activity Sharing

To, že je súčasná doba naklonená aktivitám, športu a cvičeniu je asi celkom vidieť. Každý si predsa chce udržať čo najlepšiu líniu a na to, aby sa to človeku darilo, potrebuje nejaké to zariadenie, ktorým si bude merať svoje telesné aktivity a výkony. Apple Watch sú pre toto ako stvorené a Apple si uvedomuje, že sa budú chcieť ľudia, ktorí sa poznajú, svoje čísla zdielať medzi sebou, predsalen ťa to trošku môže vyhecovať, keď tvoj kamarát zabehol viac ako ty a tým pádom ťa to môže dohnať k lepším výsledkom, keďže ho chceš prekonať.

Nová funkcia sa teda volá Activity Sharing a zrejme bude vo svete športu celkom populárna. Apple jednoducho vie, ako si získať športovcov!

Odomykanie MacOS

Apple sa rozhodlo, že tento rok nepredstaví žiaden OS X 10.12 ale úplne nový operačný systém MacOS. Tento nový operačný systém, ktorý je vlastne pokračovaním, ktoré sa malo nazývať OS X 10.12 dostal názov Sierra a ponúka jednu veľmi zaujímavú vychytávku. Je to odomykanie počítača pomocou Apple Watch.

Jednoducho prídeš s hodinkami na ruke a svoj MacBook odomkneš za pár stotiniek. Na videu to vyzeralo celkom dobre, uvidíme ako to bude fungovať v praxi, ale ako poznáme Apple, nedalo by do éteru niečo, čo by nefungovalo.

Merania aktivity

Apple si uvedomuje, že hodinky Apple Watch vlastnia aj hendikepovaní ľudia, napríklad tí na vozíčku a presne aj takýto ľudia si chcú merať svoje telesné aktivity. Presne preto predstavilo špeciálne aktivity aj pre vozíčkarov. Znamená to, že aj takto hendikepovaní ľudia budú môcť sledovať svoje telesné aktivity a podobne.

Vrámci aktivít Apple predstavilo aj špeciálnu aplikáciu “Breathe” určenú na hlboké dýchanie. Funguje to celkom jednoducho. Sadneš si, zapneš aplikáciu a TapTic Engine ti sám naznačí, kedy a ako máš dýchať. Takto sa bude môcť naučiť techniku hlbokého dýchania aj človek, ktorý o nej nikdy nepočul.

WatchOS 3

Na záver teda zhrnieme už len to, že WatchOS 3 prídu na jeseň tohto roku a ako bolo na Keynote spomenuté, budeš mať pocit, ako by si mal na ruke celkom nové hodinky, celkom nové zariadenie. Máme sa teda očividne na čo tešiť a majú sa na čo tešiť aj tí, čo sa na svojich hodinkách radi hrajú. Watch OS 3 totiž prinášajú rozšírené možnosti ovládania. Čo zatiaľ na hodinky povieš?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *