Značka Energous sa vám možno spája s wireless nabíjacou stanicou, ktorá bola predstavená na minuloročnom veľtrhu CES  (Consumer Electronics Show – celosvetový veľtrh zameraný na prezentáciu noviniek v oblastí elektroniky a technológií). Tento rok sa firma vrátila s niečim novým. Predstavila miniatúrny čip, ktorý dokáže bezdrôtovo nabíjať zariadenia ako smart hodinky, fitness trackery a v budúcnosti nepochybne aj väčšie zariadenia s vyššou spotrebou, napríklad smart telefóny.

Zariadenie je menšie ako  1 eurová minca a vyzerá ako kúsok plastu popretkávaný plošnými spojmi.  Na prvý pohľad by azda nikto nepovedal o aké revolučné zariadenie ide.  Nebudem preháňať keď poviem, že týmto smerom sa technológia nabíjačiek určite bude uberať. Samozrejme, nejaké pokusy ste už možno postrehli, no spoločnosť Energous dosahuje azda najlepšie výsledky a zaraďujú sa medzi najsilnejších hráčov na trhu. Čip sám o sebe má rozmery len 3 x 3 mm, čo znamená že je dokonale využiteľný hlavne pre nositeľné zariadenia.  Energous však momentálne okrem podobných integrovaných vysielačov nemá vo svojej ponuke žiadne iné zariadenia, čiže sa musia spoliehať na umiestňovanie ich čipov do nabíjačiek výrobcov smart zariadení resp. elektronických zariadení všeobecne.

Energous na veľtrhu demonštrovalo nabíjanie náramku Fitbit, Bluetooth headsetu a LED svetelného systému na vzdialenosť 13 cm od nabíjacej stanice. Na túto vzdialenosť dokázal čip nabíjať porovnateľne s káblovými nabíjačkami. Pozitívom tiež je, že bezdrôtové nabíjanie nepredstavuje navýšenie nákladov oproti klasickým nabíjacím zariadeniam. V tomto štádiu vývoja však prevyšuje jedno základné negatívum a síce strata výkonu, ktorá je priamo úmerná vzdialenosti. A tá strata je momentálne poriadna, až taká že v praxi je toto zariadenie zatiaľ nevyužiteľné. Odkaz majiteľa Energeous je však jasný: „Chceme oslobodiť vaše mobilné zariadenia alebo akékoľvek iné zariadenia so spotrebou menšou než 10W, či už nositeľné alebo statické. Chceme vás odrezať od kábla.“

Čas ukáže či výskum a vývoj bezdrôtových nabíjacích zariadení naberie na rýchlosti, súčasná doba si to začína vyžadovať.

zdroj: androidauthority.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *