Valencell, malá firma venujúca sa získavaniu patentov a výrobe wearable zariadení, trvá na tom, že Apple Watch a Fitbit activity tracker úmyselne porušili ich patentovanú technológiu health monitoringu.

V technologickom biznise už pomerne dlho existuje legálna „tradícia“: malá spoločnosť získa patent na slušnú ideu, nepodarí sa im však na nápade dostatočne zarobiť, tak zažalujú svojích veľkých rivalov, ktorým sa medzičasom podarilo rovnaký nápad zrealizovať a vďaka silnej značke aj predávať. A nanešťastie podobne to už funguje aj v oblasti wearable technológií. Firma Valencell žaluje spoločnosti Apple ale aj Fitbit za to, že porušili ich štyri patenty zamerané na presné monitorovanie zdravia,  vrátane „light-guided“ zariadení ako napríklad merač tepu.

Existujú dokonca aj dôkazy podporujúce tvrdenie spoločnosti Valencell. Predstavitelia firmy hovoria, že ponúkli demo verziu ich monitorovacieho zariadenia Applu v roku 2013 a predstavte si, po dvoch rokoch prišli Apple Watch s podobnou technológiou. Nie je isté, či aj Fitbit čelí rovnakému obvineniu, Valencell však trvajú na svojich obvineniach a opakujú, že obidve spoločnosti mali požiadať o pridelenie licencie.

Apple zatiaľ obvinenie nekomentovalo. Fitbit pre ZDNet uviedli, že používajú vlastné patenty a plánujú opätovať útok. Ak sa dôkazy pred súdom osvedčia, bude jasné, že si Apple vedome privlastnilo vynález menšej spoločnosti a to by mohlo viesť k poriadnemu balíku pre Valencell.

zdroj: engadget.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *