Miliardár a zakladateľ  najznámejšej sociálnej siete v jednej osobe  Mark Zuckerberg sa nedávno prostredníctvom svojho facebookového konta podelil o svoje najbližšie plány a ciele do budúcna. Hlavným cieľom sa preňho stáva vytvorenie umelej inteligencie, ktorá by mu uľahčovala každodenné činnosti doma aj v práci. Chce vytvoriť niečo na štýl Jarvisa z Iron Mana.

Pravdepodobne nikto nepochybuje o tom, že zdroje ktoré má Mark k dispozícií by mu v tom mohli výrazne pomôcť. Nejde len o finančné zdroje, aj keď tieto sú určite dôležité, no jedná sa aj o informačné zdroje a prístup k novým technológiám a patentom. V neposlednom rade má Zuckerberg okolo seba množstvo šikovných a nadšených nasledovníkov, ktorí s ním túžia spolupracovať na čomkoľvek.

Mark ďalej pripomína, že umelú inteligenciu v jednoduchšej forme bežne využívame viacmenej dennodenne.  Hlasom ovládame svoje smart telefóny, vytáčame telefónne čísla, nastavujeme podmienky vykurovania na termostatoch, používame fitness merače, smart televízory, navigácie, kamerové systémy, ktoré si dokážeme napojiť priamo na domáci laptop alebo smartphone.  Pokračovať v príkladoch by sa dalo ďalej. Umelá inteligencia nás obklopuje viac ako si uvedomujeme a mladý miliardár v tom vidí veľký potenciál. Samozrejme, potenciál je v tom viac než veľký, dokonca si dovolím tvrdiť, že už v blízkej budúcnosti budú naše domácnosti „smart“, alebo „connected“.

Mark nie je jediný, kto sa zaoberá podobnými otázkami. Spomeniem napríklad telekomunikačného giganta AT&T, spoločnosť ktorá na americkom kontinente sprostredkúva väčšinu telekomunikačných služieb a aktuálne profituje aj na trhu TV providerov. Práve AT&T venuje obrovské množstvo financií do konceptu smart domácností, resp. konceptu prepojených zariadení, no a tie sú už len malý krôčik od umelej inteligencie, ktorú spomína majiteľ Facebooku. Vývoj sa určite nezastaví len pri smart domácnostiach, už teraz nemalé množstvo investícií prúdi do automobilového priemyslu a cieľom je zabezpečiť, aby aj automobily boli online a smart (Tesla, Apple).

Čo má smart domácnosť alebo smart auto spoločné s umelou inteligenciou, o ktorej polemizuje Zuckerberg? Veľa, keďže ide o evolučný predstupeň. Akonáhle ľudstvo dokonale zvládne „múdre“ zariadenia a zabezpečí prepojenie všetkého so všetkým prostredníctvom jednej zdieľanej siete (áno, internet je na to ako stvorený), príchod Jarvisa resp. umelej inteligencie bude už len otázkou času. Google, Facebook, AT&T, Apple sú si toho vedomí a nespia, vývoj naplno rozbehli.

Možná existencia umelej inteligencie v mnohých z nás vyvoláva obavy a téme sa usilovne venuje aj filmový priemysel. Azda najaktuálnejší je Terminátor Genisys, v ktorom tvorcovia zobrazujú katastrofický scenár a nestojí za ním nič iné ako AI (z angl. Artificial Intelligence = umelá inteligencia). Zuckerbergova predstava je však taká, že AI systémy budú učené a trénované pod dozorom. Fungovať by to malo zhruba tak ako keď dieťaťu ukážete obrázkovú knižku a všetky obrázky mu vysvetlíte a opíšete. Ak ukážete AI tisíc obrázkov psov, môžete ju naučiť týchto psov rozoznávať. Mark chce samozrejme využívať umelú inteligenciu hlavne v prospech Facebooku, no možnosti využitia vyskakujú viacmenej samé. Pre príklad spomeniem len pár: diagnostika nádoru podľa vopred naučených a nascanovaných snímkov napadnutého tkaniva, rozpoznanie hlasu a následné priradenie konkrétnej osobe, automatické vedenie vozidla, atď.  

Zásadnou otázkou pri vytvorení umelej inteligencie zostáva schopnosť samoučenia. Niekto tvrdí, že z etického hľadiska by sme nikdy nemali dopustiť, aby stroje dokázali samé vyhodnocovať situácie a konať na základe „svojho“ úsudku. Existuje však aj druhá skupina ľudí, ktorá po ničom inom netúži. Ľuďmi nekontrolované učenie AI, ktoré by konštantne pokračovalo pozorovaním, skúšaním a trénovaním možno opäť prirovnať k dieťaťu a obrázkovej knihe. Ak by šlo o nekontrolované učenie, dali by sme dieťaťu do rúk knihu a nechali ho zistiť, čo s ňou má vôbec robiť, načo mu je a čo mu môže do budúcna priniesť. Samozrejme porovnávať pamäť človeka a pamäť stroja asi netreba, všetci vieme kto v tejto otázke vyhráva.

Čo nás teda čaká? Bude umelá inteligencia už čoskoro realitou a bežnou súčasťou naších životov? Denne sa objavujú články, že najbohatšie spoločnosti už dosahujú prvé pozitívne výsledky v tejto oblasti, no je to správne? Tri otázky, ale odpovede zatiaľ chýbajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *