Výskumníci vyvinuli miniatúrny, ohybný, wearable akustický prototyp senzoru, ktorý dokáže zachytávať fyziologické vlny vytvárané ľudským telom, vďaka čomu umožňuje monitorovať ľudské zdravie. Zariadenie takisto dokáže kontrolovať diaľkové zariadenia pomocou hlasu. Pre predstavu, ide o niečo ako stetoskop.

Vyvinuli ho výskumníci University of Colorado Boulder (UC Boulder) spolu s Northwestern University (NU). Zariadenie sa dokáže nosiť ako popruh. Tím vedcov si myslí, že jedného dňa by sa dalo používať na monitorovanie veľkého množstva telesných funkcií, zatiaľ čo by umožňovalo používateľovi kontrolovať roboty alebo drony pomocou hlasu.

Zariadenie váži menej ako 3 gramy a dokáže kontinuálne monitorovať fyziologické údaje pomocou signálu z tela. Dokáže sa pripevniť takmer na akúkoľvek časť tela. Má nízku hustotu hmoty a v súčasnosti sa dá využiť pre monitorovanie kardiovaskulárnych funkcií, rozpoznávanie rečí a kontrolu rozhrania medzi ľudmi a strojmi. Dizajn bol navrhnutý pre zachytávanie akustických znakov, ktoré kontinuálne prechádzajú ľudským telom počas bežných aktivít, ako je otváranie a zatváranie srdcových chlopní, odrazy hlasiviek alebo sledovanie EKG a EMG signálov zo srdca.

V súčasnosti je prototyp pri používaní napojený na káble, podľa vedcov sa však v plnom využití budú používať iba bezdrôtové signály prostredníctvom rádiových vĺn, vďaka čomu sa umožní využívanie v odľahlých oblastiach alebo hlasitých situáciach. Pre predstavu, toto by sa dalo využiť vo vojenských operáciach, kedy sa na bojovom poli môžu posielať nízko hlasové kardio signály pre vzdialené zdravotnícke zariadenia, alebo poprípade vysoko-kvalitné hlasové povely pre ovládanie vzdialených zbraní a vozidiel. Iné akustické zariadenia boli takisto vyvíjané pre monitorovanie srdcového a gastrointestinálneho traktu.  Tieto sú však zatiaľ príliš veľké na to, aby sa dali pohodlne dali nosiť na tele, poprípade fungujú iba pokiaľ sa nachádzajú vo vnútri ľudského tela.

Pre odskúšanie hlasových povelov bola využitá hra Pac-Man, kedy používateľ ovládal pohyb samotného Pacmana.

V nasledujúcom krátkom videu je zariadenie prezentované pomocou vedca, ktorý si zariadenie pripevnil na seba:

zdroj: newatlas.com, zdroj fotografií: newatlas.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *