Moderné smart hodinky na behanie sú nabité funkciami a s množstvom týchto funkcií stúpa aj ich cena. S troškou praktického uvažovania však nie je problém nájsť všetko čo potrebujeme aj v hodinkách s nižšou cenovkou. Stačí si ujasniť, čo presne potrebujem a ako budem tieto hodinky využívať.
Cieľom tohto článku je pomôcť Vám zorientovať sa vo funkciách inteligentných hodiniek a zjednodušiť Vám výber bežeckých hodiniek, tak aby vyhovovali najmä Vašim potrebám.
1. krok – Ujasniť si aké funkcie potrebujem pri behaní
Alebo ešte lepšie by bolo začať otázkou „Aké presné informácie očakávam od bežeckých smarthodiniek?“
GPS
Ak radi beháte svoju obľúbenú trať, tak je pravdepodobné, že nebudete potrebovať presné GPS údaje koľko metrov ste nabehali a kde presne sa nachádzate. To si jednoducho zistíte aj z google máp na počítači alebo mobile. Ak je však Vašou vášňou trail running a radi beháte voľne v prírode, tak live GPS tracking a navigácia je presne to čo potrebujete. Najlepšie aj so zobrazením trate priamo na mape na displeji ako majú napríklad aj jedny z najlepších trail runningových hodiniek Garmin Fenix 5 Plus.
Aké sú teda výhody a nevýhody GPS funkcie v smart hodinkách?
Medzi výhody určite patrí navigácia, meranie rýchlosti, vzdialenosti a kadencie Vášho behu.
Nevýhodami môže byť zvýšena cena smarthodiniek a znížená výdrž batérie. Na presnosť merania GPS v zastavaných oblastiach a na krátke vzdialenosti sa nedá 100% spoľahnúť. Ale výrobcovia robia všetko preto, aby hodinky merali čím ďalej presnejšie. Napríklad Garmin predáva doplnok, tzv. Foot Pod, ktorý zabezpečí veľmi presné meranie rýchlosti, vzdialenosti a tempa či už von alebo dnu.
HRM – snímač srdcovej frekvencie
Dnes už takmer každé športové smart hodinky majú zabudovaný optický snímač srdcovej frekvencie. Rozpoznáte ho jednoducho, na spodnej strane hodiniek sú optické snímače, ktoré pri meraní tepu rýchlo blikajú.
Ako to funguje? Zjednodušene povedané – snímanie je založené na fakte, že ľudská koža pri prietoku krvi žilami odráža svetlo rôznymi spôsobmi. Optický senzor veľkou rýchlosťou sníma tieto zmeny v odraze svetla pri jednotlivých srdcových pulzoch a pomocou algoritmov dokáže tak určiť srdcový tep.
Načo je dobré vedieť aký máte srdcový tep počas behu?
Jedným z hlavných dôvodov je bezpečnosť. Je dôležité pri behu nepreťažovať srdce a neposúvať ho za hranice, ktoré dokáže zvládnuť. Hodinky Vás na toto dokážu upozorniť a vy tak môžete prispôsobiť svoje tempo.
Ďalšou veľmi užitočnou funkciou tohto merania je, že máte informáciu o tom, kedy je Váš kardiovaskulárny systém v optimálnej zóne na spaľovanie tukov. Táto zóna alebo tiež rozmedzie tepovej frekvencie je u každého individuálna. Odporúčam prečítať tento článok a dozvedieť sa viac o Vašej optimálnej zóne.
Čo sa týka presnosti merania, tak hodinky sú presné, keď máte ruku v kľude a hodinky tesne na ruke. Pri behu logicky už senzory nemajú taký dobrý kontakt s pokožkou a merania môžu kolísať. Avšak na priebežné skontrolovanie, či ste v dobrej zóne úplne postačujú.
Ak však ste profesionálny športovec a potrebujete presné merania v každom momente tréningu, tak určite odporúčam hrudné pásy, ktoré spolupracujú s hodinkami a ich merania sú veľmi presné.
Prepojiteľnosť s Androidom a iOS
Veľmi užitočná funkcia, ak plánujete používať niektorú z bežeckých aplikácií na Vašom mobilnom telefóne ako napríklad Strava. Váš telefón si zosynchronizuje dáta s aplikáciou a môžete si tak vytvárať podrobné štatistiky a podeliť sa o výsledky s Vašimi blízkymi na sociálnych sieťach.
Altimeter / barometer
Baromentrický altimeter slúži na meranie výšky nad morom. Je založený na meraní tlaku v atmosfére.
Poslúži Vám na monitorovanie prevýšenia, ktoré ste počas svojho behu prekonali.
Akcelerometer / G-senzor
Slúži na meranie zrýchlenia a orientácie. Inými slovami je to senzor pohybu. Vždy keď Vaše hodinky urobia pohyb, akcelerometer dokáže identifikovať a zmerať tieto pohyby.
Napríklad dokáže zistiť, kedy zdvihnete ruku a pozriete sa na hodinky a zapne Vám vtedy displej.
Rôzne metriky pri behaní
Tu je dôležité sa rozhodnúť, či budete pri behaní nosiť so sebou aj Váš smartphone a mať ho poruke, alebo chcete mať potrebné informácie priamo na displeji hodiniek.
Ak chcete mať všetky info a metriky na jednom mieste, tak odporúčam hodinky od Garmin, obzvlášť radu Forerunner.
2. krok – Lifestyle funkcie
Poďme si teraz trošku viac priblížiť funkcie, ktoré nie sú až tak dôležité pri behaní, ale pravdepodobne by sa Vám zišli vo Vašich smart hodinkách.
Hudobný prehrávač
Ďalšia z funkcií, ktorú určite oceníte, ak neplánujete na svoje tréningy brávať svoj mobilný telefón. Smart hodinky môže mať internú pamäť, kde si môžete nahrať svoje pesničky a pomocou bezdrôtových slúchadiel počúvať obľúbenú hudbu, počas tréningu.
GSM modul
Inak povedané slot na SIM kartu priamo v hodinkách. Umožní Vám to telefonovať priamo cez hodinky, bez nutnosti mať pri sebe mobilný telefón.
Alebo môžte využívať funkciu…
Handsfree
Pri handsfree sa hodinky spoja cez bluetooth s Vašim mobilným telefónom, ktorý máte napríklad v ruksaku. Keď Vám niekto zavolá, nebudete musieť vyberať telefón z ruksaku, stačí prijať hovor na hodinkách a rozprávať „do hodiniek“.
Notifikácie z Vášho smartfónu
Veľmi obľúbená funkcia smart hodiniek. Zobrazí Vám rôzne notifikácie z vášho mobilu priamo na displeji hodiniek. Pri niektorých si dokonca môžete dané správy aj prečítať priamo v hodinkách. Niektoré Vám zas ukážu len prvých pár slov zo správy, aby ste vedeli, či sa oplatí kvôli tej správe pozastaviť tréning, alebo pokračovať nerušene ďalej.
Fotoaparát (?)
Áno, už sú modely inteligentných hodiniek aj s fotoaparátom. Nie je ich veľa, pretože kvalitou sa tieto fotoaparáty nevyrovnajú tým, ktoré máme na telefónoch. Avšak možno sa často stávate počas svojho bežeckého tréningu svedkom zaujímavých momentov, ktoré by stáli za zvečnenie a práve táto funkcia by pre Vás mohla byť zaujímavá.
NFC
NFC je čip, ktorý dokáže bezdrôtovo komunikovať s čítačkou. Ako ho môžete využiť Vy? Jednoducho, na bezkontaktné platenie.
Mňa osobe neraz zachránil mobil s NFC čipom, keď som si zabudol peňaženku. Mať túto funkciu v hodinkách? Na „nezaplatenie“.
3. krok – Uvedomiť si ako často budem tieto hodinky využívať
S týmto rozhodnutím úzko súvisí výdrž batérie smarthodiniek a tiež kvalita remienku, prípadne možnosť jeho ľahkej výmeny.
Ak budete Vaše hodinky používať čisto len na tréning, t.z. že si ich nasadíte pred behom a dáte dole po tréningu, tak Vás až tak výdrž batérie ako aj výmena remienku trápiť nemusí.
Ak však obľubujete viacdňovú turistiku, kedy nebudete mať možnosť nabiť si hodinky, alebo máte hodinky nabité funkciami, ktoré využívate počas celého dňa, tak výdrž batérie bude jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere inteligentných hodiniek.
Čo sa týka kvality remienku, je dôležité brať do úvahy to, že po tréningu, bude Vaše zápästie celé spotené. V súčastnosti sa vyrábajú remienky prevažne zo silikónu, pretože je to odolný a ľahko umývateľný materiál.
Zvážiť však môžete aj možnosť výmeny remienka po tréningu, za luxusnejší, ktorý sa bude viac hodiť k Vašemu obleku na mítingu. S týmto súvisí aj posledný krok…
4. krok – Štýl
Áno, štýl je veľmi subjektívna záležitosť. Každému sa páči niečo iné. Ja Vám tu len chcem ukázať aké rôzne štýly môžete nájsť v širokej ponuke smart hodiniek.
Je už na Vás, ako posúdite, ktorý štýl sa hodí ku Vašemu štýlu. Či už to sú nadupané hodinky plné funkcií a tlačítok ako napríklad Casio PRW-2500T-7. Alebo považujete jednoduchý dizajn za krásny ako majú Apple Watch 4. Alebo chcete aby Vaše hodinky vôbec nevyzerali ako smart hodinky a vyberiete si hybridné inteligentné hodinky Nokia Steel HR.
Záver
Dúfam, že Vám môj článok pomohol zorientovať sa pri výbere tých správnych hodiniek na behanie.
V prípade akýchkoľvek otázok ma neváhajte kontaktovať v komentároch nižšie.