Štúdia vykonaná výskumníkmi na klinike Cleveland testovala 4 populárne zariadenia na 50 dospelých ľuďoch. Participanti v štúdii vykonávali chôdzu a džoging, zatiaľ čo boli pripojení k elektrokardiografu (zdravotné zariadenie, ktoré je neuveriteľné presné) a zároveň mali Apple Watch, Fitbit Charge HR, Mio Alpha alebo Basis Peak.

Pre zaujímavosť, Basis Peak bolo prednedávnom stiahnuté z obehu potom, čo spôsobovalo pri prehrievaní popáleniny na koži. Posledných pár mesiacov boli pre túto spoločnosť smutné. Žiaľ, žiadny mainstream Android výrobca smarthodiniek nebol do štúdie zahrnutý.

Podľa štúdie boli Apple Watch najpresnejšie, keď dosiahli s elektrokardiografom zhodu okolo 90 %, zatiaľ čo ostatné zariadenie sa pohybovali okolo 80 %. Bolo by však zaujímavé, ak by sa Apple Watch porovnali s ďalšími smarthodinkami. Monitor tepovej frekvencie je jednou z najčastejších požiadaviek zákazníkov pri kúpe inteligentných hodiniek.
Ďalej sa zistilo, že niektoré zariadenia (nebolo uvedené ktoré) pri vysokej miere fyzickej aktivity nie sú vôbec presné. Dôvodom je, že pre účel merania je potrebný dobrý kontakt medzi bunkami a zariadením a pri vyššom tempe cvičenia nie je kontakt stály.

Amatérsky športovci nepotrebujú dokonalé presné informácie o svojej srdcovej aktivite, kedže ich nedokážu správne rozanalyzovať. Okrem toho fitness náramky a smarthodinky sú určené pre širšiu verejnosť, preto nebolo nutné investovať veľký kapitál do vývoja srdcových senzorov.

Ak však hľadáte zariadenie na monitorovanie srdcovej aktivity z dôvodu kardiologických problémov, potom by ste mali siahnuť na zariadenie, ktoré permanentne merajú vašu srdcovú aktivitu. Takýmto zariadením je napríklad Fitbit Charge 2. Ak by ste sa však chceli zistiť svoju presnú frekvenciu tepu, nespoliehajte sa iba na smarthodinky alebo fitness náramky.

Monitor tepovej frekvencie

Problém so smarthodinkami je ten, že nie sú certifikované medicínske zariadenia, teda musíte rátať s nepresným meraním. Certifikácia si vyžaduje nie malé investície do vývoja presných senzorov a splnenie prísnych kritérií v úradných testoch. Momentálne spoločnosť Jawbone uvažuje o investícií do podobných zariadení, aby získali konkurenčnú výhodu, keďže ich aktuálna ponuka zariadení nedokáže konkurovať Xiaomi Mi Band, Fitbit náramkom a novým Apple Watch.

Existuje prídavné zariadenie / remienok pre Apple Watch, ktorý takmer spĺňa požiadavky na monitorovanie srdca ľudí s kardiologickými problémami. Volá sa KardiaBand a je od spoločnosti AliveCor. Momentálne nie sú dostupné detailné informácie, avšak remienok je určený pre prvú a druhú generáciu Apple Watch. Tento remienok meria EKG a ma medicínsky certifikát. Cez ich aplikáciu máte výsledky okamžite k dispozícii. Nie sme si istý, či je monitorovanie nepretržité, ale zariadenie dokáže detekovať arterialnu fibrilaciu a normálny srdcový rytmus. Žiaľ, zariadenie momentálne nie je ešte v predaji. Ale výrobca ponúka iné zariadenia, ktoré zaistia presné meranie tepu.

zdroj: androidauthority.comJAMA CardiologyAliveCor

1 komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *